Menu

Pan Kulturalny

Marcin Perfuński

#3szybkie: kosmos, pierogi i "Sonda 2"

pankulturalny

Sonda_2_cover_720

O pomyśle na "Sondę 2" usłyszałem po raz pierwszy cztery lata temu podczas konsumpcji pierogów.

Poznaliśmy się z Tomaszem Rożkiem w 2012 roku przy okazji prac redakcyjnych nad kolekcją "Tajemniczy Kosmos". Był to jeden z najciekawszych projektów, jakie dane mi było zrobić w Edipresse Polska, gdzie pracuję już kilkanaście lat. W tym czasie przez moje ręce przeszło kilkadziesiąt kolekcji i sądziłem, że nic mnie już nie zaskoczy.

Tymczasem okazało się, że to, co najciekawsze, wciąż jest przede mną. Seria książeczek, stanowiących ilustrację do dołączanych do nich filmów z katalogu BBC, otwierała oczy na świat. Ba, na wszechświat! Sztuką jest opowiadać w pasjonujący sposób o rzeczach tak abstrakcyjnych jak struktura atmosfery na Neptunie, potencjalne życie na jowiszowym księżycu Europa czy możliwość przeżycia niektórych bakterii w wodach schładzających reaktory jądrowe...

Śpicie już? Bo normalnie po takiej dawce tematów z fizyki ja bym zasnął. Ale jak opowiada o tym Tomasz Rożek, to nie da się spać! Tomasz był autorem tekstów do tych książeczek. Czytałem je z wypiekami na twarzy, niecierpliwie czekając na kolejny tomik.

Dzisiaj kolekcja jest nie do kupienia, chyba że na Allegro. Ale Tomasz wydał też autorskie książki, po które zdecydowanie warto sięgnąć, zwłaszcza jeśli macie ciekawskie dzieci zadające trudne pytanie o wszechświat. Nie znając odpowiedzi, zawsze możecie podeprzeć się Rożkiem. Powinno zadziałać.

Sonda_2_b

Zaraz, ale o czym to ja...

No tak, "Sonda 2"!

No więc, gdy spotkaliśmy się kiedyś na pierogach, Tomasz między jednym kęsem a drugim powiedział mniej więcej coś takiego:

- Wiesz, ma pomysł na program telewizyjny, w którym puszczalibyśmy fragmenty starej "Sondy" i pokazywali, co się od tego czasu w nauce zmieniło... Wyborne są te z mięsem. Podasz zasmażkę?

- Bardzo proszę... Sądzisz, że ludzie chcieliby coś takiego oglądać? Polecam ci te z grzybami, ale koniecznie z sosem!

- Zdecydowanie! To znaczy, zdecydowanie chcieliby oglądać. Zobacz sam, ile wyświetleń mają stare "Sondy" na YouTube... Dziękuję, ale chyba wezmę jeszcze coś na słodko i będę leciał. Dzisiaj ja płacę!

No, tak to mniej więcej wyglądało.

W 2016 roku Tomasz dopiął swego. Jak widać, program dojrzewał przez dłuższy czas i to, co zobaczymy w poniedziałek, jest efektem wielu lat przemyśleń, układania różnych koncepcji i zbierania doświadczeń. Jednym z nich było założenie autorskiego kanału "Nauka. To lubię" na YouTube, który szybko zdobył popularność. Okazało się, że wiedza podana w fajny sposób doskonale "się sprzedaje" nawet w tak młodzieżowym i pozornie mało ambitnym medium jak YouTube.

Przed pierwszym odcinkiem "Sondy" po 27 latach przerwy postanowiłem zadać Tomaszowi trzy szybkie pytania.

Sonda_2_a3

- Porwałeś się na kontynuowanie legendy. Nie boisz się, że nie podołasz? Bo to, że będziesz porównywany ze Zdzisławem Kamińskim i Andrzejem Kurkiem, jest niemal pewne.

- Oczywiście, że się boję, ale takie emocje nie mogą mnie kompletnie paraliżować. Strach mnie mobilizuje. A właśnie po to, by nie być do nikogo porównywanym, "zaprojektowałem" program według innej konwencji.

- W czasach PRL "Sonda" była oknem na naukowy świat i kapitalnym źródłem wiedzy podanej w strawnej formie. Wówczas był to program bezkonkurencyjny, ale dzisiaj konkurencji jest aż nadto: książki popularnonaukowe, czasopisma, ale przede wszystkim Internet. Sam zresztą prowadzisz kanał "Nauka. To lubię" na YouTube . Czym będzie się wyróżniać "Sonda 2"?

- Stonowanym przekazem. To prawda, że dzisiaj informacje naukowe możemy czerpać z wielu źródeł. Ale równie często jak je czytamy, narzekamy, że są one niepełne, powierzchowne. Chciałbym, by widzowie nowej "Sondy" mieli lekki niedosyt i czuli się zainspirowani. Nie chciałbym, by czuli się oszukani trywialnością przekazu.

- Na swoim kanale na YouTube możesz poszaleć: nabijasz się z homeopatii, analizujesz skład parówki, wąchasz śmierdzące buty, a o papierosach mówisz wprost, że są do dupy. Czy w TVP2 powściągniesz tę kreatywność? Masz wolną rękę czy jednak ogranicza Cię fakt, że to telewizja publiczna i trzeba nieco wstrzymać konia?

- Nie mam zamiaru powściągać czegokolwiek. Mam wolną rękę jeżeli chodzi o tematy i scenariusze, choć nie bronię moich pomysłów jak niepodległości. W redakcji "Sondy 2" jest wielu ludzi, którzy mają ogromną wiedzę i doświadczenie. Z chęcią słucham ich rad i rewiduję niektóre moje pomysły.

 

* * *

Pierwszy odcinek oryginalnej "Sondy" został wyemitowany 8 września 1977 roku i rozpoczął się informacją o wystrzeleniu w kosmos bliźniaczych sond Voyager. Trzy dni wcześniej z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała sonda Voyager 1 (Voyager 2 wystrzelono 20 sierpnia 1977 roku). Obydwie sondy są dzisiaj najdalej od Ziemi poruszającymi się wytworami ludzkich rąk i właśnie opuszczają Układ Słoneczny. Obydwie nadal działają i przesyłają informacje na Ziemię.

W pierwszym odcinku "Sondy 2" Tomasz Rożek opowie, czego dowiedzieliśmy się dzięki misjom obu Voyagerów, jak obecnie badamy kosmos i kiedy polecimy na inne planety. W drugim odcinku, który zostanie wyemitowany od razu po pierwszym, głównym tematem będzie bionika, czyli jak podglądanie przyrody pomaga nam w budowaniu drapaczy chmur, superszybkich pociągów, samolotów odrzutowych i okrętów podwodnych.

Premiera obu odcinków 14 marca w TVP2 o godz. 21.50 i 22.15.

Szczerze polecam!

Marcin Perfuński

pankulturalny@gazeta.pl

Zdjęcia: materiały prasowe TVP

 

Informuję, że w tekście znajdują się linki afiliacyjne, dzięki którym możesz dokonać zakupu produktów związanych z poruszaną tematyką. Jeśli to zrobisz, otrzymam prowizję od sprzedaży. Dziękuję!

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • marchewa79

  Namówiłeś mnie autorze spróbujemy zobaczyć co się udało zrobić z Sondą. Choć pozostaje raczej sceptyczny.

 • pankulturalny

  Sceptycyzm jest zawsze bezpieczny :)

 • Gość: [greg] *.protonet.pl

  Mimo, że coraz trudniej mi się czyta ostatnio GN, to pan Tomasz Rożek zawsze jest znakomity, to się po prostu świetnie czyta :)

 • Gość: [Myszka21] *.play-internet.pl

  Ja też chętnie spróbuje. Nic tak nie wzbogaca jak nowe doświadczenia <a href="www.samotneserca.pl/panie/0/100/>sprawdź</a>

© Pan Kulturalny
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci