Menu

Pan Kulturalny

Marcin Perfuński

"Sensacje XX wieku" wracają! - WYNIKI KONKURSU

pankulturalny

sensacjeXXwieku_konkurs_cover_720

Prosty konkurs z okazji premiery nowych odcinków „Sensacji XX wieku” stał się dla mnie znakomitą lekcją historii.

18 października 2015 roku na kanale National Geographic Channel miał premierę najnowszy odcinek „Sensacji XX wieku”. Kultowa seria Bogusława Wołoszańskiego została wskrzeszona wiosną tego roku, ale przed wakacjami wyemitowano tylko cztery odcinki. Twórcy sprawdzali, czy format, który ma już ponad 30 lat, zażre w czasach YouTube'a, tańczących celebrytów i rolników szukających żon.

Okazało się, że zażarł. Efektem tego jest sześć kolejnych odcinków, poświęconych m.in. sowieckiemu generałowi Andriejowi Własowowi, który podjął kolaborację z Niemcami, oraz złamaniu przez polskich kryptologów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Jednak pierwszy odcinek z tej szóstki dotyczył bitwy pod Komarowem - jednej z najznamienitszych szarży polskiej kawalerii w historii.

Z tej okazji razem z FOX International Channels, nadawcą National Geographic Channel, ogłosiłem konkurs, w którym do wygrania były dwie książki Bogusława Wołoszańskiego pt. „Największy wróg Hitlera” z autografami autora.

Bogusław Wołoszański, Największy wróg Hitlera

Wystarczyło odpowiedzieć na pytanie:

Bitwa pod Komarowem była ostatnią wielką bitwą kawaleryjską w wojnie polsko-bolszewickiej i jednym z najbardziej imponujących polskich zwycięstw w dziejach.
Którą z polskich wiktorii uważasz za najważniejszą i dlaczego?

Czytanie odpowiedzi było dla mnie wspaniałym doświadczeniem! Okazało się, że nasza martyrologiczna historia zawiera wiele momentów chwały i że sporo o nich wiemy. Najczęściej przez was wymieniane to:

  • bitwa pod Grunwaldem (1410)
  • bitwa warszawska (1920)
  • powstanie wielkopolskie (1918-1919)
  • bitwa pod Komarowem (1920)
  • bitwa pod Wiedniem (1683)

To wspaniałe wydarzenia i warto przypominać je światu.

A teraz wyniki. Najciekawszych odpowiedzi, świadczących o znajomości tematu i dogłębnym przygotowaniu autorów, udzielili:

Marian Śmiech

Tomasz Gałęski

Bardzo podobała nam się również wyczerpująca odpowiedź pana Wojciecha Szyputy. Chcieliśmy nagrodzić również i jego, ale - niestety - byliśmy w posiadaniu tylko dwóch książek „Największy wróg Hitlera”. Na szczęście dla chcącego nic trudnego! Okazało się, że jesteśmy w stanie sprezentować panu Wojciechowi inną książkę Bogusława Wołoszańskiego pt. „Tamten okrutny wiek”, oczywiście z autografem autora.

Bogusław Wołoszański, Tamten okrutny wiek

Serdecznie gratulujemy!

A ja zapraszam do oglądania kolejnych odcinków „Sensacji XX wieku” na National Geographic Channel:

  • Enigma (część 1)niedziela, 1 listopada, godz. 21
  • Enigma (część 2)niedziela, 8 listopada, godz. 21
  • Enigma (część 3)niedziela, 15 listopada, godz. 21
  • Enigma (część 4)niedziela, 22 listopada, godz. 21

No i nie zapominajcie o Panu Kulturalnym. ;)

Tekst i zdjęcie tytułowe:

Marcin Perfuński

pankulturalny@gazeta.pl

© Pan Kulturalny
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci