Menu

Pan Kulturalny

Marcin Perfuński

"Sensacje XX wieku" wracają! + KONKURS

pankulturalny

sensacjeXXwieku_wracaja_720
Bogusław Wołoszański znowu to zrobił. Nagrał najlepszy odcinek programu "Sensacje XX wieku"! Jak zwykle, zresztą.

Jakiś czas temu zachwycałem się wiadomością, że Bogusław Wołoszański powrócił do nagrywania "Sensacji XX wieku". Były to raptem cztery odcinki, co w perspektywie ponad tysiąca (!!!) poprzednich, emitowanych w latach 1983-2005, wydaje się być nic nieznaczącą kroplą. Tym niemniej fakt, że ten ponad 30-letni format wciąż broni się w tv, napawa mnie optymizmem. Okazuje się, że w zalewie telewizyjnego chłamu, który wylewa się z ekranów w postaci śpiewających celebrytów tańczących podczas skakania na lodzie, jest jednak miejsce dla wartościowych treści i są ludzie, którzy chcą je oglądać.

Po czterech nowych odcinkach, które miały premiery przed wakacjami, przyszedł czas na sześć kolejnych. Pierwszy zostanie wyemitowany dzisiaj, 18 października, na kanale National Geographic Channel o godz. 21 (powtórka 19 października o godz. 20.25 na kanale TVP1, który jest koproducentem serii). Poświęcono go bitwie stoczonej pod Komarowem 31 sierpnia 1920 roku - ostatniej szarży kawalerii w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.

W bitwie pod Komarowem udział wzięło zaledwie 6 pułków polskich i aż 20 sowieckich. Pomimo przeważających sił wroga polska konnica rozbiła wielką armię Siemiona Budionnego, ratując w ten sposób oblężony Zamość i zmuszając Sowietów do odwrotu.

Jedną z tajemnic sukcesu polskich żołnierzy było skuteczne działanie radiowywiadu, który podczas wojny polsko-bolszewickiej złamał WSZYSTKIE szyfry, jakimi posługiwali się wrogowie. Szach-mat, Sowieci!

Polska_kawaleria_1

Zdjęcia do odcinka kręcono w Zamościu i oczywiście na polach pod Komarowem. W finałowej scenie wzięło udział około 200 kawalerzystów i to widać na ekranie. Szarża wygląda naprawdę imponująco!

ISO_7506

Kolejne odcinki poświęcone będą dwom tematom. Pierwszy to opowieść o generale Andrieju Własowie, dowódcy Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej (ROA), a następnie Sił Zbrojnych Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji, który podjął kolaborację z Niemcami.

Drugim będzie aż czteroodcinkowa historia złamania przez polskich kryptologów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Ciekawostką jest fakt, że na premierze nowych odcinków "Sensacji XX wieku" Bogusław Wołoszański obsługiwał jedyny w Polsce wciąż działający egzemplarz Enigmy.

 

KONKURS

Z okazji premiery nowych odcinków "Sensacji XX wieku" zapraszam do udziału w konkursie, w którym do wygrania są dwie książki Bogusława Wołoszańskiego pt. "Największy wróg Hitlera" - obie z autografem autora!

 najwiekszy_wrog_hitlera

Zadanie konkursowe jest proste:

Bitwa pod Komarowem była ostatnią wielką bitwą kawaleryjską w wojnie polsko-bolszewickiej i jednym z najbardziej imponujących polskich zwycięstw w dziejach. Którą z polskich wiktorii uważasz za najważniejszą i dlaczego?

Spośród najciekawszych odpowiedzi wybierzemy dwie, których autorzy otrzymają  książki. Osoby biorące udział w konkursie akceptują poniższy REGULAMIN:

 • Konkurs trwa od 18 do 25 października.
 • Odpowiedzi można zostawiać w komentarzach poniżej tego wpisu na blogu, nadsyłać drogą mailową na adres pankulturalny@gazeta.pl lub wpisywać w komentarzach do tego postu na fanpage'u Arena Kultury.
 • Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 26 października na blogu www.PanKulturalny.blox.pl oraz na fanpage'u Arena Kultury.
 • Dane kontaktowe uczestników będą zbierane tylko na potrzeby konkursu oraz wysyłki nagród i nie będą wykorzystywane w celach marketingowych.
 • Organizatorem konkursu jest FOX International Channels.

Powodzenia!

Marcin Perfuński

pankulturalny@gazeta.pl

Wpis powstał we współpracy z National Geographic Channel

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość: [leveller] *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  Jak można "jak zwykle" nagrywać najlepszy odcinek?

 • pankulturalny

  To taka zabawa słowem. Po prostu każdy odcinek "Sensacji XX wieku" uważam za najlepszy. ;)

 • alexcomp

  Najważniejszą wiktorią polskiego oręża była odsiecz wiedeńska. W tym miejscu czytający powie: "Ot ale się wysilił, tak sądzą pewnie miliony", proszę jednak doczytać do końca moje uzasadnienie. Otóż uważam, że zwycięstwo pod Wiedniem było największą polską NEGATYWNĄ wiktorią, gdyż doprowadziło ono do 1. osłabienia a wręcz olbrzymiego zmniejszenia znaczenia Państwa Osmańskiego od stulecia trzymającego w szachu zachodnią Europę, co spowodowało w efekcie 2. wzrost znaczenia Cesarstwa Austrowęgierskiego. Jednocześnie odsiecz wiedeńska spowodowała paradoksalnie osłabienie siły i znaczenia Polski. W ostatecznym rachunku te dwa fakty spowodowały 3. pierwszy rozbiór Polski a w jego następstwie pozostałe i utratę niepodległości. A tak już całkiem prywatnie dla mnie największą wiktorią jest bitwa pod Mokrą bo tam walczył mój dziadek - przeżył i zakończył szlak bojowy pod Kockiem, gdzie nie złożył broni tylko przeszedł do wojny partyzanckiej. Do domu wrócił dopiero przed Bożym Narodzeniem w 1939 r. Niemiecki żołnierz, z którym mój dziadek walczył w walce na broń białą został na polu

 • Gość: [Pamiętliwy] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Może Pan Wołoszański nakręci odcinek o tym jak był TW .....

 • Gość: [Czytelnik] *.internetdsl.tpnet.pl

  A ja chciałem tylko podziękować panu Wołoszańskiemu. Dzięki Panu historia Polski i Polaków staje się powszechniejsza, ciekawsza i bardziej obiektywna dzięki czemu mniej musimy się obawiać co kolejna władza napisze w podręcznikach do historii...
  Pozdrawiam serdecznie

 • Gość: [bbkjkj99] *.devs.futuro.pl

  chciałbym żeby powstał odcinek o Powstaniu Warszawskim bądż o marszałku Piłsudskim

© Pan Kulturalny
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci